Ako prať a sušiť sťahovaciu, funkčnú či zvodnú spodnú bielizeň?

29. 11. 13:44

To, že podprsenky by ste nemali hádzať len tak do práčky medzi ostatnú bielizeň, je jasné. Čo ale taká sťahovacia, funkčná alebo saténová bielizeň? Aj tá si vyžaduje pri praní a sušení zvláštnu pozornosť. Prinášame vám jednoduchý návod, ako špeciálne kúsky prať a sušiť, a predĺžiť tak ich životnosť.


Pokiaľ si predsa len nie ste istá, či podprsenky periete na správnej teplote a vhodným spôsobom, prečítajte si našich 7 tipov, ako prať podprsenky. Kompletné informácie o tom, ako sa starať o pančuchy, ponožky či boxerky, zase nájdete v článku: Ako sa starať o spodnú bielizeň?

 

A teraz už si poďme povedať, v čom je starostlivosť o špeciálne druhy bielizne tak špecifická.

 

  1. Ako sa starať o sťahovaciu spodnú bielizeň?

Za dokonalou postavou niektorých žien stojí sťahovacia spodná bielizeň, fenomén dnešnej doby, ktorý rázom vykúzli sexy krivky a ploché bruško. Vďaka unikátnemu materiálu sa vyznačuje zvýšenou elasticitou a pružnosťou ­– vlastnosťami, ktoré najlepšie zachováte ručným praním, ideálne vo vlažnej vode.

 

Pri praní dajte prednosť prírodným mydlám než pracím práškom ­– obsiahnuté bieliace prísady by mohli jemné vlákna poškodiť. Ideálne používajte prací prostriedok na jemnú bielizeň či klasické olivové mydlo typu Marseille. Sťahovacej spodnej bielizni môžete uškodiť aj avivážou, preto sa jej radšej vyhnite. Po vypraní ju nechajte voľne uschnúť, rozhodne ju nesušte v sušičke a zásadne ju nežehlite.

 

  1. Ako sa starať o termo a funkčnú bielizeň?

Pokiaľ chcete, aby vám funkčná bielizeň vydržala čo najdlhšie, dodržujte pri jej praní pár základných pravidiel. Termoprádlo môžete prať aj v práčke (ideálne naruby), bez toho aby ste poškodili jeho vlastnosti. Radšej však zvoľte šetrnejší prací program pre vlnu či syntetiku, alebo rovno ručné pranie, ktorého teplota by nemala presiahnuť 40 °C. Termoprádlo schne pomerne rýchlo, preto nie je potrebné zaťažovať ho sušičkou.

 

A ako je to s funkčnou bielizňou? Jemné pranie v práčke bez aviváže mu neublíži, samozrejme čo materiál, to iné nároky na starostlivosť. Správny spôsob prania a sušenia vám najlepšie napovie visačka, ktorej pred odstrihnutím venujte pozornosť. Funkčnú bielizeň môžete prať aj v rukách, ale opatrne – žiadne zbesilé žmýkanie či drhnutie. Pre zachovanie funkčných vlastností používajte namiesto klasického pracieho prášku špeciálny čistiaci prostriedok na funkčné oblečenie, ktorý zoženiete v každom outdoorovom obchode. Funkčnú bielizeň nechajte po vypraní voľne uschnúť, sušička by mohla poškodiť chúlostivé vlákna a membrány.

 

  1. Ako sa starať o zvodnú bielizeň?

U zvodnej spodnej bielizne, saténových županov či ďalších kúskov z veľmi jemného materiálu najskôr preskúmajte, čo vám hovorí štítok na vnútornej strane bielizne. Teplota prania by každopádne nemala prekročiť 30°C. Čipkované korzety či saténové košieľky so všitými vypchávkami perte iba v rukách, práčka by ich mohla nenávratne poničiť. Opatrnosť sa ale vypláca aj pri ručnom žmýkaní. Tieto kúsky nechajte opäť voľne uschnúť a sušenia na radiátore či priamom slnku sa pre istotu vyvarujte.